Bilgi Hattı : 0212 286 04 86 Öğrenci Girişi

Tıp İngilizcesi Hakkında Sorular

Tıp İngilizcesi Soruları

1 – Görüşmelerden dolayı telefon veya internet ücreti ödüyor muyum?
Hayır, yaptığınız görüşmelerden dolayı faturalarınıza herhangi bir bedel yansıtılmaz.

2 – Aramaları ben mi yapıyorum?

Hayır, aramalarımız yurt dışında bulunan eğitim merkezlerindeki egitmenlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

3 – Eğitmenleriniz Türk mü?

Hayır, eğitmenlerimizin tümü Amerikalıdır.

4 – Arama saatleriniz nelerdir?
Aramalarımız sabah 06.00 ile gece 01.00 arasındadır.

5 – Deneme süresi ne kadar?
Sistemimizde herhangi bir deneme eğitimi yoktur. Denemeler yalnızca seviye tespiti için gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 dakikalık telefon görüşmeleri ile sınırlıdır.

6 –  Ders esnasında bilgisayar başında olmam gerekiyor mu?
Hayır, kitaplarımız elektronik ortamda bulunduğundan dolayı çıktı alınarak bilgisayar olmayan bir ortamda da ders işlenebilir.

7- Konuşma seviyem nasıl belirleniyor?
Konuşma seviyeniz kurumumuz tarafından gerçeklestirilen ücretsiz seviye tespit aramaları ile tespit edilmektedir. Seviye tespitinde kağıt üzerinde herhangi bir test yoktur.

8 – Deneme aramam gerçekleşmedi, sebepleri ne olabilir?
Aramalarımız özel bir bilgisayar sistemi ile yurt dışından gerçekleştirildiği için cep telefonu sağlayıcınıza bağlı olarak gizli aramalara kapalı/yurt dışından gelen aramalara kapalı olma gibi durumlarda görüşmeler gerçekleşememektedir.

9 – Farklı dillerde hizmet veriyor musunuz?
Şu an yalnızca İngilizce dil eğitimi verilmektedir. Arka planda devam eden ar-ge çalışmalarıyla farklı diller için eğitim içerikleri olusturulmaktadir. Bu süreç önümüzdeki 1,5-2 yılı kapsamaktadır.

10 – Öğrenci kitapçıklarına nasıl ulaşılır?
Sitemizin sağ üst köşesinde bulunan çalışma programı/öğrenci girişi bağlantısına tıklayarak, kullanıcı adı(öğrencinin bize bildirmiş olduğu e-posta adresi) ve parolası(bizim tayin edeceğimiz bir parola) ile dökümanlarına ulaşabilir.

11 – Ödemeler nasıl gerçekleştiriliyor?
Banka havalesi veya kredi kartınızla ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

12 – Öğrenci ses kaydına nasıl ulaşılır?
Ses kayıtlarınız dersinizden sonra mp3 formatında 1 gün içerisinde öğrenci ekranlarınıza yüklenmektedir ve en fazla 5 gun boyunca sistemimizde saklanmaktadir.

13 – Saat değişikliği yapabilir miyim?
Saat değişikliği gerçekleştirilmektedir. Ancak yapılan bu değişiklik en az 5 gün boyunca sabit kalmalıdır.

14 – Telefon numarası değişikliği yapabilir miyim/iki telefon numarası verebilir miyim/dahili telefon numarası üzerinden aranabilir miyim?
Evet. Satın aldığınız paket doğrultusunda telefon numarası değişikliği yapabilirsiniz. Sabit telefon üzerinden eğitim almakta olan bir öğrenci telefon numarasını cep telefonu numarası ile değiştiremez. Ancak skype üzerinden eğitim alan bir öğrenci sabit telefon numarası üzerinden aranmak isteyebilir. Sistem satın alınan pakete bağlı olarak 2 adet telefon numarasını desteklemektedir. Dahili telefon numarası üzerinden de arama gerçekleştirilebilir.

15 –  Eğitmen değişikliği yapabilir miyim?
Evet. Eğitmen programı dahilinde uygun saatler içerisinde değişiklik yapılabilir.

16 – Ders ertelemesi yapabilir miyim?
Evet. 3 aylık programlar için 15, 6 aylık programlar için 30, 12 aylık programlar için 60 ders erteleme hakkı bulunmaktadır.

17 –  Kaydımı dondurabilir miyim?
6 ay ve 12 aylık eğitim süreçlerinde öğrencilerimiz 1 kez, en çok 2 aylık olmak koşuluyla ders dondurma işlemi gerçekleştirebilirler. Ders dondurma süresi toplamda 2 ayı geçememektedir.

18 –  Paket yükseltmesi yapabilir miyim?
Evet, paket yükseltmesi talebinizden sonra yapılacak olan hesaplamayla sizden istenen bedeli ödemeniz durumunda paket yükseltmesi uygun olan saatlerde gerçekleştirilir. Paketin düşürülmesi istenilirse bağlı paketin bitiminden sonra bu işlem gerçekleştirilebilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: